Competition Results

Tuesday 11th October 2011……………………………………Balls Competition.

Winner :-                Glyn Lloyd                   35pts            B.B.9.

Second :-               David Pugh                  35pts

Third :-                   Terry Dowrick               30pts            B.B.9.

 

Tuesday 4th October 2011……………………………………..Balls Competition.

Winner :-                Les Fitzgerald              40pts

Second :-               John Dacey                  37pts     B.B.9.

Third :-                   Mike Howells                37pts

 

Friday 30th September 2011…………………………………..Founders Cup – Singles

Teams (Captains Team First) :- K.Griffiths                         -v- P. Bowden

C. Rumbelow                    -v- P. Rees

M. Scully                         -v- T. Foyle       (Walk Over for M. Scully)

D. Knight                         -v- A. Stuckey

H. Davies                         -v- J. Carpenter

W. Jones                         -v- L. Thomas

M. Evans                         -v- S. Rees

C. Gorvett                        -v- D. Lawrence

B. Thomas                       -v- M. Peters

R. Evans                          -v- T. Dowrick

G. Davies                         -v- R. Haddock

J. Davis                            -v- D. Dowrick

J. Waite                           -v- D. Jones

N. Williams                      -v- D. Halligan

The Founders Cup final round of matches were played in fantastic weather conditions with glorious sunshine and a slight breeze. The course was in great condition, as usual, but the greens were difficult with maintenance work in progress. Everybody enjoyed the golf with some very close games going down to the 18th hole but the Captains Team came out on top by 15.5 games to 12.5 games. All players sat down to a very enjoyable lunch after which Captain Keith Griffiths and Vice-Captain Paul Bowden presented both Teams with their Trophies.

Tuesday 27th September 2011………………………………..Monthly Medal – October

Winner :-        Paul Clark               76 Nett

 

Friday 23rd September 2011…………………………………..Founders Cup – Greensomes

Teams (Captains Team First) :- K.Griffiths & H. Davies       -v- D. Lawrence & L. Thomas

M. Scully & W. Jones       -v- A. Stuckey & S. Rees

C. Rumbelow & C. Gorvett -v- D. Jones & M.Peters

N. Williams & J. Waite      -v- P. Bowden & R. Haddock

D. Knight & M. Evans        -v- A. Foyle & P. Rees

J. Davis & B. Thomas        -v- J. Carpenter & D. Halligan

R. Evans & G. Davies        -v- D. Dowrick & T. Dowrick

 The Vice-Captains Team were Winners on the day by 4 games to 3 games

 

Friday 16th September 2011……………………………………Founders Cup – Four Ball Betterball

Teams (Captains Team First) :- C.Rumbelow & C. Gorvett -v- P. Bowden & D.Lawrence

K. Griffiths & H. Davies     -v- M. Peters & D. Jones

M. Scully & W. Jones       -v- S. Rees & D. Halligan

N. Williams & J. Waite      -v- A. Stuckey & Lyn Thomas (Walk-Over)

D. Knight & M. Evans        -v- R. Haddock & P. Rees

J. Davis & B. Thomas        -v- T. Foyle & D. Dowrick

R. Evans & G. Davies        -v- T. Dowrick & J. Carpenter

 The Captains Team were Winners on the day by 4.5 games to 2.5 games.

 

Tuesday 13th September 2011…………………………………Monthly Medal – September.

Winner :-        Lyn Thomas               71 Nett

 

Tuesday 30th August 2011……………………………………….Balls Competition.

Winner :-        Martin Delahay           37pts

Second :-       Ken Godwin                34pts B.B.9.

Third :-           David Pugh                 34pts B.B.9.

 

Tuesday 23rd August 2011………………………………………Three Cups Competition

U.S. Cup (Under 64).        Winner :-     Mike Scully                  36pts

Runner-up :- Norman Williams          32pts  B.B.9.

Tweenies Cup (65-68)       Winner:-      Alan Jones                   34pts  B.B.9.

Runner-up :- Wyn Jones                  34pts

Diehards Cup (69 plus)     Winner :-      Terry Dowrick              35pts

Runner-up :-  Dave Dowrick              32pts  B.B.9.

 

Tuesday 16th August 2011……………………………………….Balls Comp.

Winner :-                     Arthur Stuckey                                36pts

Second :-                    Dennis Redwood                              34pts

Third :-                        Mike Howells                                   33pts

 

Tuesday 9th August 2011…………………………………………Grand Hotel Cup

Winners :-                   Colin Rumbelow & Viv Morgan          39pts B.B.9.

Runners-up :-               Dave Lawrence & Roger Evans         39pts

 

Tuesday 2nd August 2011……………………………………….Monthly Medal

Winner :-                     Wyn Jones                          68 Nett


Tuesday 26th July 2011…………………………………………..8 Out / 8 In

Winner :-                     Graham Davies                    39pts

Second:-                     Dave Courtney                     38pts

Third:-                         Phil Rees                            37pts

 

Tuesday 19th July 2011…………………………………………..Seniors Championship Rnd 2

Overall Winner             Colin Rumbelow          Gross 161

Runner-up                   Martin Rumbelow         Gross 167

Best Overall Nett         Les Fitzgerald              Nett 145

Division A Winner        Dave Dowrick               Nett 145

Division B Winner        Jeff Waite                    Nett 151

Division C Winner        John Dacey                  Nett 149

Division D Winner        Richard Haddock          Nett 159

 

Tuesday 12th July 2011…………………………………………..Seniors Championship Rnd 1

Best Gross Score           Colin Rumbelow             80

Best Nett Score              Paul Clark                     72

 

Tuesday 5th July 2011…………………………………………….Monthly Medal

Winner :-    Dave Dowrick                 Nett 69

 

Tuesday 28th June 2011………………………………………….Parc Newydd Pairs.

Winners         :-     Dave Dowrick & Graham Davies       40pts

Runners-up     :-     Paul Clark & Phil Rees                   38pts

 

Tuesday 21st June 2011………………………………………….Cynffig Range Cup 

Winner :-                   Colin Rumbelow          38pts B.B.6.

Runner-up :-               Bob Oram                  38pts

 

Tuesday 7th June 2011……………………………………………Monthly Medal

Winner :-  Mike Howells                   Nett 70.


Tuesday 31st May 2011……………………………………………Dave Jones Trophy.

 Fixture Secs.Team       -v-         Treasurers Team

1st Tee
J Davis / M Peters                   D Lawrence / P Rinaldi
T Dowrick / T Foyle                 P Bowden / R Bourne
C Rumbelow / K Griffiths          P Clark / M Howells
M Davies 30 / P Robinson       H Davies / R Evans
D Knight / D Courtney             D Halligan / G Davies
R Clark / A Dearn                    D Howells / G Lloyd
A Stuckey / D Coppins            R Ashman / D Dowrick
R Oram / J Feeley                   D Jones / A Rogers
14th Tee
K Davies / B Thomas               R Ralph / D Redwood
P Hyder / C Gorvett                 S Rees / R Dawe
JM Davies / R Haddock             J Lucock / K Jones
M Delahay / P Baxter               P Rees / J Carpenter
T Hawkins / W Jones                K Godwin / N Mogridge
L FitzGerald / J Dacey              N Williams / J Waite

Winner of the Dave Jones Trophy was the Fixture Secs.Team who defeated the Treasurers Team (Previous Holders) by 8 games to 6 games.

Tuesday 24th May 2011……………………………………………Balls Comp.

Winner :-          Jerome Feeley                 32pts B.B.3.

Second :-         Les Fitzgerald                  32pts B.B.9.

Third :-             Colin Rumbelow               32pts

 

Tuesday 17th May 2011……………………………………………Pairs Cup

Winners :-        Brian Thomas & Ken Godwin               41pts

Runners-Up :-   Dave Halligan & Peter Robinson           39pts   B.B.9.

 

Tuesday 10th May 2011……………………………………………Hidden Pairs

Winners :-   Tom Hawkins & Jeff Waite                   75pts

Second :-    Joe Lucock & Terry Dowrick                 66pts  B.B.9. (Combined)

Third :-        Dave Lawrence & Wyn Jones               66pts

 

Tuesday 3rd May 2011……………………………………………..Monthly Medal

Winner :-     Dave Courtney                 Nett 75     B.B.9.